[Company Logo Image]                         F11 tuşu siteyi tam sayfa görmenizi sağlar.  2. kez basılarak normal konumuna döner

Ana Sayfa Üst Arama Düşünceleriniz İçerik

Emboli
Ana Sayfa Sonraki

 

Başka bir yerden kopup gelen pıhtılarla oluşan ani damar tıkanmaları (emboli), damar cerrahisinin en kolay ve en süratli tedavi edilen hastalık gurubunu oluşturur. Ne yazık ki basit damar muayenesi ile tani konabilen ve lokal anestezi altında kolayca tedavi edilebilen bu tıkanıklıklar, teşhis konulana kadar geçen zamanda bazen kangrene kadar ilerlemiş olabiliyor.

Vücudun herhangi bir yerinde görülebilen ani tıkanmalar, en sık olarak bacak damarlarında (% 45-60) ve daha sonra kola giden damarlarda ( % 9-13) görülür.

Tıkanmanın yerine ve biçimine bağlı olarak kansız ve oksijensiz kalan uzuvlarda giderek kalıcı hasarlar ve kangren gelişir.

Kol – bacak gibi uzuvlarda 4-12 saat içinde yapılan girişimlerde, % 100e varan oranlarda başarı sağlanır.
Kimlerde görülür?

 

- Embolik tıkanmalar en sıklıkla nabızda ritm bozukluğu olan kişilerde,Mitral  kapak hastalığı olanlarda, yeni myokard enfarktüsü geçirmiş kişilerde oluşur.

 başa dön


 Belirtileri nelerdir?

 

- Ani gelişen,  ağrı kesicilerle dindirilemeyen çok şiddetli ağrı, uzuvda solukluk ve soğuma, bazen hareket kusuru, ani damar tıkanmalarının tipik belirtileridir. Vakit ilerledikçe önce soluk olan uzuvda yer yer morarmalar oluşabilir.

 başa dön

 

Nelerle karıştırılır?

 

- Kol veya bacaklarda oluşan ani ve şiddetli ağrılar en sıklıkla ortopedi hastalıkları, bel fıtığı belirtileri ile karıştırılır. Oysa ki bu grup hastalıklarda uzuvda soğuma ve nabız kaybı olmaz.

 başa dön

 

Nasıl tedavi edilir?

 

- Zamanında tanı konmuş embolik tıkanmalarda tedavi çok kolay ve yüz güldürücüdür. Tıkanmanın olduğu bölge lokal anestezi ile uyuşturularak artere varılır. Küçük bir kesik ile damarın içine girilir ve ucunda şişirilebilen baloncuğu olan bir kateter tıkayıcı pıhtının arkasına gönderilir. Balon şişirilip kateter geri çekildiğinde, pıhtıları önüne takarak damardaki kesikten çıkartılmasını sağlar. Temizlenen damardaki kesi yeri saç teli inceliğinde özel bir dikiş ile kapatılır ve kan akımı sağlanmış olur.

 başa dön

 

 Hastanede ne kadar kalınır?

 

- Başarılı bir girişimden sonra 24-48 saat içinde hasta evine gönderilebilir.

 başa dön

 

Tedavi edilmezse, veya geç kalınırsa ne olur?

 

- Tedavi edilmeyen şiddetli ani arter tıkanmalarında %70-90 oranında kangren gelişir, ve uzvun veya bir bölümünün kesilmesi gerekir.

 başa dön

 

 

Ana Sayfa ] Üst ]

Sorularınızı Dr.Emir@varis.org adresine yönlendiriniz.
Copyright © 2005 Damar Cerrahisi
Son yenileme: 02/12/11